superboy

Ви колись ставили цілі на новий рік? Обіцяли собі почати сумлінно вчитися, зайнятися спортом, поїхати закордон абощо? Напевно кожна людина приймає подібні рішення, бодай жартома.

Але як показує практика, 90% новорічних цілей так і залишаються недосягнутими. При цьому на 70% забивають уже до кінця січня.

Бувало таке у вас? У мене так. Не один новий рік починався з метою, котру планувалося досягнути ще в попередньому.

Це властиво усім людям. Кажуть, що у спортивних і тренажерних залах найбільші натовпи саме у січні :)

Можна було б на цьому й заспокоїтися і змиритися. Але як усе ж розірвати це замкнене коло? Розкажу на прикладі вивчення польської мови.

Три причини, чому не вдається досягти новорічних цілей:

1. Вони нечіткі й не вимірювані

Наприклад, «Я хочу вивчити польську мову в новому році». Що значить «вивчити польську»? Коли можна сказати, що ви її вивчили? Як це поміряти? Мову можна вчити все життя!

2. Вони нереалістичні

«Зараз я не знаю ні слова, але влітку мені треба буде переїжджати/вступати у польський університет». Серйозно? Тоді ви майже приречені на поразку. Я не кажу, що це неможливо, але чи готові ви присвячувати увесь свій час вивченню мови? Навряд.

3. Немає точного плану дій

Скажімо, «Мені треба вивчити 1000 слів до кінця року». Мета чітка, вимірювана й реалістична, але якщо працювати нерегулярно, то можна отримати передозування. Натомість, розділивши цю кількість на 365 днів, стане ясно, що йдеться всього про 3 слова на день.

Якщо знати про ці три основні помилки і внести три простих зміни, можна збільшити свою ефективність у десятки разів.

Чотири кроки для досягнення мети:

1. Переконайтеся, що ви правильно її сформулювали

Припустимо, ваша мрія (ще не мета) — вступити до університету чи влаштуватися на роботу в Польщі. Тоді реалістичною метою є успішно пройти співбесіду польською мовою у липні. Вимірюваним формулюванням буде «Навчитися розповідати про себе і відповідати на питання польською 30 хвилин поспіль».

Тепер можна перейти до формування плану. Слід відповісти собі на такі питання:

  • Яке моє завдання на перший місяць? — Це можуть бути п’ять хвилин розповіді про себе польською.
  • Коли я буду займатися польською? — Скажімо, кожного робочого дня о 8-ій годині вечора.
  • Як довго я буду вчитися щодня? — По одній годині.
  • Як я буду займатися? — В понеділок і середу це може бути заняття з репетитором через Skype, у вівторок і четвер — самостійне виконання домашніх завдань, у п’ятницю — перегляд фільму польською.
  • Де я займатимуся польською? — Вдома, бо все, що потрібно — це інтернет.

2. Запишіть свою ціль на місяць

Як уже було сказано вище, розкладання річної мети на менші цілі робить завдання не таким страшним і дає можливість контролювати виконання. А записана ціль має значно більше шансів бути реалізованою.

Я підготував для вас спеціальний чек-лист, доступний за цим посиланням (буду вдячний за лайки). Візьміть аркуш паперу і дайте собі відповіді на ті питання. Потім повісьте цей аркуш на видному місці і до роботи!

Добре зробити також соціальну обіцянку. Скажімо, оприлюднити свою мету і ціль на Facebook або тут в коментарях. Регулярні питання від друзів «Ну як там твоя польська?» будуть стимулювати щось робити, а Facebook через рік нагадає про ваш план і ви з гордістю прозвітуєте про його виконання ;)

3. Починайте діяти!

Краса реалістичних вимірюваних цілей із планом дій полягає в тому, що ви точно знаєте, що треба робити вже від першого дня. Тож у визначений час просто сідаєте і працюєте, виробляючи звичку щоденної роботи, аж доки не досягнете першого місячного дедлайну.

4. Винагороджуйте себе, адаптовуйте план і продовжуйте

Якщо ви досягли проміжної цілі — порадуйте себе чимось приємним. Дослідження показують, що нагорода це ключовий фактор для формування звички. У нашому випадку — звички вивчати мову.

Проаналізуйте перші результати і відповідно підлаштуйте другу проміжну ціль. Чи був перший місяць занадто складним? Занадто легким? Не бійтеся зробити наступну ціль скромнішою, якщо вам важко. Це краще, ніж зламатися і зовсім опустити руки.

Тепер ви знаєте, чому новорічні плани так і залишаються не здійсненими і як це можна подолати. Озброєні цими знаннями, ви маєте всі шанси втілити свою мрію в життя.

Тож яка ваша мета на новий рік і ціль на перший місяць? Пишіть в коментарях! :)