Коли подивитися на діаграму зарплат випускників різних спеціальностей, то гуманітарні науки виглядають не дуже привабливо. Але це далеко не повна картина.

Якщо ви вчитеся і маєте намір знайти роботу у вузькій академічній сфері, то вам буде важко. Але якщо ви це усвідомлюєте і доповнюєте навчання потрібними навичками (т.зв. «soft skills»), то ви належите до того «вимираючого виду», який вміє добре думати і писати, і який є на диво сильно запотребований.

Ця потреба цілком виправдана, тож пропоную вам 10 причин, чому варто не зважати на критику і вчитися на гуманітарія.

steve

Ця стаття є моїм творчим перекладом публікації Макса Нісена на Business Insider.

1. Ви вчитеся думати і писати

Навіть студенти найкращих університетів можуть бути дивовижно нездатними щось написати. Причина в тому, що навчитися писати текст не можна так само механічно, як писати код. Вміння приходять з часом, з вивченням того, як інші люди думають і пишуть, із практикою письма та глибоким знанням культури та історії. Цього не навчишся за один урок, а на технічних спеціальностях і за всі роки навчання.

У цьому світі вже є достатньо погано написаних імейлів.

2. Статистика не аж така погана, як здається

Хоч усі описують перспективи випускників-гуманітаріїв у темних тонах, але дослідження Джорджтаунського університету доводить, що ситуація не є такою жахливою.

Середній рівень безробіття серед свіжих випускників гуманітарних спеціальностей становить 9%, одразу біля комп’ютерників і математиків (9,1%) і недалеко від загального рівня (7,9%). Тож картина не аж така сумна, як можна очікувати. Що стосується неповної зайнятості (роботі, що не відповідає рівню кваліфікації), то гуманітарії знову не є у найгіршому становищі. Найбільше ця проблема стосується якраз бізнес-освіти, бо MBA дає хорошу підготовку, а не робоче місце.

3. Ви здатні робити те, що не можуть машини

Робота, яка потребує глибокої взаємодії з людьми або творчості, не може бути замінена комп’ютерною програмою або дешевою робочою силою з третього світу. Випускники-гуманітарії зазвичай вміють працювати з людьми та зі словом, а тому мають перевагу над технарями.

І хоч зараз програмісти дуже цінуються, але надалі буде спостерігатися тенденція до зменшення попиту на них, вважає професор Нью-Йоркського університету в Нью Палц Деніел Єлскі. Він стверджує, що в найближчому майбутньому пануватимуть три закони працевлаштування. Перший – робочі місця виникають з того, що не можуть робити комп’ютери. Другий – глобальний ринок значить, що в багатьох професіях платня стане нижчою, а конкуренція більшою. Третій – професіонали будуть більш схильні працювати фрілансерами.

Тому гуманітарні науки це добра інвестиція, бо саме з них походять речі, які найважче комп’ютеризувати або аутсорсити. Аналізування і написання текстів, розуміння людей та ефективна взаємодія з ними – всьому цьому ви радше навчитеся на гуманітарному факультеті, ніж на природничому.

4. Ви вчитеся пояснювати і продавати ідеї та мати справу з людьми

Гуманітарні науки це науки про людей. Байдуже, історія це чи література. Це один з найкращих способів з’ясувати, як розуміти людей і будувати з ними стосунки, як використовувати мову, щоб переконати їх у своїй точці зору. Блискучого технічного інтелекту зазвичай недостатньо, щоб досягти успіху.

Як це сформулював директор Aetna Марк Бертоліні, «Я бачив багатьох блискучих інженерів, але їм усім бракувало вміння спілкуватися і комерціалізувати свої ідеї, бо вони не відчували і не розуміли свою цільову аудиторію». Кожному Стіву Возняку потрібен свій Стів Джобс.

5. Диплом і оцінки значать менше, емоційний інтелект і навички – більше

Такі компанії, як Google, усвідомлюють, що конкретні наукові ступені і середній бал диплому не мають великого значення. Те, чим і як ви займалися в університеті взагалі не співвідноситься з вашою успішністю через два роки після випуску. Вся річ у інформації та навичках.

Деякі компанії вже починають шукати працівників (особливо менеджерів) за такими критеріями як здатність адаптуватися, соціальний та емоційний інтелект. Гуманітарії мають тут виразну перевагу.

А стосовно навичок, достатньо добре мотивована людина здатна навчитися програмуванню самостійно або за допомогою безлічі онлайн-інструментів. Крім того, завжди можна записатися на якийсь предмет з точних наук в університеті. Важливішою є здатність вчитися і адаптуватися.

6. Освіта точно окупиться за якийсь час

Багато людей не залишаються на своїй першій роботі назавжди. Або на другій. Взагалі, більшість сучасних людей змінює вид діяльності кілька разів за життя. Тому універсальні навички, такі як вміння переконувати і писати, можуть бути кращою інвестицією, ніж щось вузько спеціалізоване.

Крім того, саме гуманітарії найчастіше здобувають магістерські й докторські ступені, внаслідок чого отримують зарплати не менші ніж випускники точних наук.

7. Ви виділяєтеся з натовпу

Люди завжди піддаються впливу моди і тенденцій ринку. Зараз очікується зростання попиту на комп’ютерні і так звані STEM-спеціальності (science, technology, engineering, and mathematics) і багато випускників шкіл підуть саме у цьому напрямку. За якийсь час ринок праці буде перенасичений ними, так само як зараз він переповнений економістами і правниками. Натомість гуманітарії були і залишатимуться білими воронами. І це добре.

8. Це єдина освіта, яку не можна отримати краще і дешевше онлайн

Онлайн-курси стрімко розвиваються у кількості та якості. Вони чудово пристосовані до навчання таких речей як біологія чи програмування, де є тести і питання з однозначними відповідями, які можуть бути оцінені комп’ютером.

Однак онлайн-курси майже не пристосовані до відтворення найважливіших частин гуманітарної освіти: людського оцінювання довгих письмових робіт на складні теми, інтенсивного і компетентного обговорення ідей.

9. Ви у хорошій компанії

Колишній директор IBM Сем Палмісано вчився на англійському мовознавстві в Університеті Джона Хопкінса. Директор American Express Кенет Шено закінчив історію в Боудін-коледж. Джордж Сорос – випускник філософії. І таких прикладів безліч.

10. Всі будуть таємно заздрити вашій начитаності

Ви напевно знаєте людей, які вільно збагачують свою мову філософськими або літературними цитатами і посиланням. Це може навіть дратувати, якщо ви недостатньо обізнані у відповідній сфері. І є щось приємне в тому, аби зловити когось на помилці, навіть якщо ви занадто чемні, щоб сказати людині про це.