Сьогодні Польща відзначає одразу два свята – церковне і державне. Перше з них – Внебовзяття Діви Марії, а друге – День Війська Польського. Це чимось нагадує українське 14 жовтня, коли святкується Покрова Пресвятої Богородиці і День захисника України. Але якщо в Україні ці свята об’єднані давно і свідомо, то у Польщі так вийшло цілком випадково.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Це свято, котре також не зовсім коректно перекладають як Вознесіння Діви Марії, є відповідником православного Успіння Богородиці. У 1950 році Папа Римський Пій XII установив Внебовзяття одним з догматів Католицької Церкви, хоча традиція існувала ще з V століття.

По всій Польщі це свято відзначають дуже урочисто, але найбільші святкування проходять у Кальварії Зебжидовській, де відбуваються інсценізації Успіння Діви Марії та її взяття до неба, а також на Ясній Горі, куди прямують паломництва з цілої Польщі саме на це свято.

У Польщі воно називається також Святом Богоматері Трав’яної (Matki Boskiej Zielnej), яке поєднується з обжинками. У цей день Діві Марії, котру шанують як покровительку бурхливої рослинності, приносять дари з плодів землі: зілля, овочі, квіти. В цьому Внебовзяття схоже на українське свято Спаса, коли люди також ходять до церкви з маком, яблуками, медом та іншим врожаєм.

Święto Wojska Polskiego

Це державне свято Збройних Сил Речі Посполитої Польської, котре відзначається 15 серпня на згадку про переможну Варшавську битву 1920 року, яку також називають Чудом над Віслою. Про цю подію відомий режисер Єжи Гофман зняв непоганий художній фільм.

Ця битва не тільки врятувала щойно відновлену польську незалежність, але й була, на думку деяких істориків, однією з найважливіших битв XX століття у світі. Польські війська на чолі з маршалом Юзефом Пілсудським зупинили і перемогли Червону Армію і врятували не тільки Польщу, а й цілу Європу від «світової революції» і радянського тоталітаризму. Справедливості ради слід зазначити, що союзником Польщі у війні проти більшовиків була армія Української Народної Республіки.

По всій Польщі цього дня проходять меси за полеглих на полі бою, урочистості на кладовищах і могилах солдатів. Щороку перед Могилою Невідомого Солдата у Варшаві за участі найвищої державної влади відбувається почесна зміна варти.

Через поєднання цих двох свят 15 серпня є у Польщі державним вихідним і в цей день також заборонено торгувати. Таким чином влада прагне спонукати громадян до проведення часу з родиною, на церковних та державних урочистостях, а не в торгових центрах, працівники яких теж мають відпочивати :)