Однією з вимог на отримання Карти Поляка є базові знання польської історії. Але в українських школах про неї майже не розповідають, тож доводиться вчити самостійно. Можна шукати підручники і чиїсь конспекти або читати Вікіпедію, проте є і значно цікавіші варіанти. Зараз розкажу :)

Хоч я за освітою історик, але ніколи не міг запам’ятати усіх дванадцятьох цезарів чи вісімнадцятьох Людовиків, а безліч дат досі не тримається у моєму мозку. Натомість, я люблю співати і знаю напам’ять чимало пісень. Думаю, ви теж часом ходите і наспівуєте якусь мелодію, бо вона застрягла у голові :) Завдяки своїй властивості легко запам’ятовуватися музика є дуже потужним інструментом вивчення мов та іншої інформації. Наприклад, польської мови та історії.

Є у Польщі гурт, котрий називається T-Raperzy znad Wisły. Вони співають (чи то пак, читають) у жанрі комедійного хіп-хопу. І найбільше прославилися завдяки своєму першому ж альбому під назвою Poczet Królów Polskich, що можна перекласти приблизно як «Сонм польських королів». Він складається з вісімнадцяти треків, кожен з який присвячений біографії одного правителя (якщо не враховувати ще кількох менш важливих, згаданих мимохідь).

Як і всі репери, T-Raperzy говорять швидко і вживають багато сленгу. Польські школярі у захваті, а от іноземцям зрозуміти доволі складно. Тому я вирішив допомогти тим українцям, які вивчають польську мову та історію, і переклав усі тексти, доповнивши їх історичним коментарем. Так виникла ця серія публікацій.

Тож подивіться перше відео, після того прочитайте пояснення, а тоді дивіться чи слухайте знову – ви помітите неабияку різницю у своєму сприйнятті. І наступного разу, щоб пригадати життєпис першого польського князя вам знадобиться всього півтори хвилини, які ви проведете з усмішкою :) А потім ще довго будете наспівувати «Mieszko, Mieszko! Mój koleżko!»

Pierwszy z władców to był Mieszko, Mieszko Pierwszy – wielki książe

Перший з правителів це був Мєшко, Мєшко Перший – великий князь

Він вважається першим історично достовірним князем полян. Усі його попередники, починаючи від Леха, були особами радше легендарними про життя і правління яких (якщо воно взагалі мало місце) відомо вкрай мало.

Mieszko kiedy w domu mieszkał wywoływał liczne ciąże

Мєшко коли вдома мешкав, викликав численні вагітності

До прийняття християнства Мєшко мав сім дружин-язичниць і, ймовірно, багато дітей, хоча точної кількості невідомо.

Na dębowej kiedyś ławie wyznał miłość swą Dobrawie

На дубовій колись лаві визнав любов свою Добраві

Першою його дружиною-християнкою була чеська княгиня Добрава (Дубравка). При чому сам Мєшко прийняв нову віру лише наступного року після одруження. Тому є поширена думка, що це Добрава переконала його охреститися. Хоча швидше за все, її би просто не видали заміж за язичника, тому зміна релігії мала бути однією з умов шлюбу. Як це було прийнято в ті часи, «чия влада, того й віра», тому він хрестив і всю Польщу.

Że Dobrawa była Czeszka, lud ją nazwał Czeszka Mieszka

Що [оскільки] Добрава була чешкою, народ назвав її «чешка Мєшка»

Просто жарт і гра слів, щоб ви краще запам’ятали :)

Mieszko, Mieszko! Mój koleżko!

Мєшко, Мєшко! Мій друже! 

Koleżka – зменшувальна розмовна форма від kolega.

Kiedy Hodon, ten margrabia, chciał Pomorze mu zagrabiać

Коли Ходо, цей маркграф, хотів Помор’я у нього загарбати

Ходо – маркграф Саксонської Східної марки, німецький можновладець, котрий напав на Західне Помор’я (Померанію), тобто землі поблизу Балтійського моря, які незадовго до того опанували поляни.

Pod Cedynią wlazł na szkapę i mu strasznie obił japę

Під Цединею заліз на шкапу [коня] і йому страшно набив морду

Битва під Цединею (біля сучасного польсько-німецького кордону) у якій Мєшко І переміг маркграфа Ходо, закріпивши таким чином свою владу над Західним Помор’ям.

Chociaż Mieszko nie miał mieszka, orzeł z niego był nie reszka

Хоча Мєшко не мав гаманця [застаріле], орел з нього був, не решка

Можливо йдеться про те, що він не карбував власних монет. Хоча є знахідки грошей з його ім’ям, але більш імовірно, що вони випускалися його онуком Мєшком ІІ. А орел, як ви напевно знаєте, це давній герб Польщі і взагалі символ могутності і тому подібного.

I do tego kawał Piasta, choć nie Piastów protoplasta

І до того ж шматок П’яста, хоч не П’ястів родоначальник

Слово kawał у польському сленгу вживається для емоційного посилення. Скажімо, kawał chłopa – це мужній привабливий чоловік, а kawał chama – хтось надзвичайно хамський.

П’ясти – династія, котра панувала у Польщі в X–XIV століттях. Її засновниками вважаються легендарний П’яст і його нащадки Семовит, Лєстек і Земомисл – батько Мєшка І.

Kiedy miłość Mieszki trzasła, bo Dobrawa Mieszce zgasła

Коли любов Мєшка тріснула, бо Добрава йому згасла

Добрава померла на дванадцятому році подружнього життя з Мєшком. Точна причина невідома але припускають, що вона була немолодою (за середньовічними мірками) вже тоді, коли виходила заміж.

To zapałał był do Ody i wyprawił zaraz gody

То запалав був до Оди і влаштував негайно весільний бенкет

Приблизно через два роки після смерті Добрави Мєшко одружився з дочкою маркграфа Північної Марки Одою. Хоча причини цього були радше військово-політичні, ніж любовні.

Oda do młodości żyła w Niemczech, ale je rzuciła

Ода в молодості жила в Німеччині, але її покинула

Окрім того, що мала німецьке походження, вона виховувалася у монастирі неподалік від Магдебурга.

Taki żar w niej Mieszko wzniecił, no i mieli troje dzieci

Такий жар в ній Мєшко розпалив, ну і мали трьох дітей

Їхні сини – польські князята Мєшко, Святополк і Ламберт. Вони нічим особливим не прославилися, бо…

Co do dzieci, nie omieszkam wspomnieć jeszcze, że syn Mieszka 

Щодо дітей, не омину згадати ще, що син Мєшка

I Dobrawy, w skrócie Dobry, to był Bolek, znaczy Chrobry

І Добрави, скорочено Добри, був Болек, тобто Хоробрий

…їхній найстарший брат, син Мєшка від першого шлюбу і спадкоємець престолу Болеслав Хоробрий після смерті батька вигнав усіх найближчих родичів з країни, щоб не зазіхали на владу. Але про нього наступного разу.

Teraz skupcie się psubraty, bo ważniejsze padną daty: 

Тепер зосередьтеся, негідники, бо найважливіші підуть дати:

Dziewięć, sześć, nul – data tronu

[960] Дев’ять, шість, нуль – дата трону [тобто початку правління]

Dziewięć, dziewięć, dwa – czas zgonu

[992] Дев’ять, дев’ять два – час смерті

Ślub z Dobrawą – dziewięć, sześć, pięć

Шлюб з Добравою – дев’ять, шість, п’ять [965]

A chrzest Polski – dziewięć, sześć, sześć 

А хрещення Польщі – дев’ять, шість, шість [966]

Dziewięć, siedem oraz dwójka – pod Cedynią niezła bójka

[972] Дев’ять, сім і двійка – під Цединею непогана бійка

Dziewięć, osiem, zero, dodam, ślub dwa – Oda panna młoda

[980] Дев’ять, вісім, нуль, додам, шлюб два – Ода наречена

Dobra, dobra, dobra, dobra, pocałujcie w dupę bobra.

З вашого дозволу, останні слова я не перекладатиму :) T-Raperzy znad Wisły кожну пісню цієї серії закінчують якимось таким побажанням, тільки щоразу в іншій формі. З пісні слів не викинеш, а з перекладу можна.

Ну як вам, сподобалося? Якщо хочете отримати доступ до наступних сімнадцяти частин у такому ж форматі й вивчити польську історію з задоволенням, то просто заповніть форму нижче. Тоді ви обов’язково діставатимете одного короля на тиждень прямо у свою електронну скриньку :) Це безкоштовно і в будь-який момент ви можете скасувати підписку, якщо вам набридне.