Ви колись ставили цілі на новий рік? Обіцяли собі почати сумлінно вчитися, зайнятися спортом, поїхати закордон абощо? Напевно кожна людина приймає подібні рішення, бодай жартома.

Але як показує практика, 90% новорічних цілей так і залишаються недосягнутими. При цьому на 70% забивають уже до кінця січня.

Бувало таке у вас? У мене так. Не один новий рік починався з метою, котру планувалося досягнути ще в попередньому.

Це властиво усім людям. Кажуть, що у спортивних і тренажерних залах найбільші натовпи саме у січні :)

Можна було б на цьому й заспокоїтися і змиритися. Але як усе ж розірвати це замкнене коло? Розкажу на прикладі вивчення польської мови.

Три причини, чому не вдається досягти новорічних цілей:

1. Вони нечіткі й не вимірювані

Наприклад, «Я хочу вивчити польську мову в новому році». Що значить «вивчити польську»? Коли можна сказати, що ви її вивчили? Як це поміряти? Мову можна вчити все життя!

2. Вони нереалістичні

«Зараз я не знаю ні слова, але влітку мені треба буде переїжджати/вступати у польський університет». Серйозно? Тоді ви майже приречені на поразку. Я не кажу, що це неможливо, але чи готові ви присвячувати увесь свій час вивченню мови? Навряд.

3. Немає точного плану дій

Скажімо, «Мені треба вивчити 1000 слів до кінця року». Мета чітка, вимірювана й реалістична, але якщо працювати нерегулярно, то можна отримати передозування. Натомість, розділивши цю кількість на 365 днів, стане ясно, що йдеться всього про 3 слова на день.

Якщо знати про ці три основні помилки і внести три простих зміни, можна збільшити свою ефективність у десятки разів.

Чотири кроки для досягнення мети:

1. Переконайтеся, що ви правильно її сформулювали

Припустимо, ваша мрія (ще не мета) — вступити до університету чи влаштуватися на роботу в Польщі. Тоді реалістичною метою є успішно пройти співбесіду польською мовою у липні. Вимірюваним формулюванням буде «Навчитися розповідати про себе і відповідати на питання польською 30 хвилин поспіль».

Тепер можна перейти до формування плану. Слід відповісти собі на такі питання:

  • Яке моє завдання на перший місяць? — Це можуть бути п’ять хвилин розповіді про себе польською.
  • Коли я буду займатися польською? — Скажімо, кожного робочого дня о 8-ій годині вечора.
  • Як довго я буду вчитися щодня? — По одній годині.
  • Як я буду займатися? — В понеділок і середу це може бути заняття з репетитором через Skype, у вівторок і четвер — самостійне виконання домашніх завдань, у п’ятницю — перегляд фільму польською.
  • Де я займатимуся польською? — Вдома, бо все, що потрібно — це інтернет.

2. Запишіть свою ціль на місяць

Як уже було сказано вище, розкладання річної мети на менші цілі робить завдання не таким страшним і дає можливість контролювати виконання. А записана ціль має значно більше шансів бути реалізованою.

Я підготував для вас спеціальний чек-лист, доступний за цим посиланням (буду вдячний за лайки). Візьміть аркуш паперу і дайте собі відповіді на ті питання. Потім повісьте цей аркуш на видному місці і до роботи!

Добре зробити також соціальну обіцянку. Скажімо, оприлюднити свою мету і ціль на Facebook або тут в коментарях. Регулярні питання від друзів «Ну як там твоя польська?» будуть стимулювати щось робити, а Facebook через рік нагадає про ваш план і ви з гордістю прозвітуєте про його виконання ;)

3. Починайте діяти!

Краса реалістичних вимірюваних цілей із планом дій полягає в тому, що ви точно знаєте, що треба робити вже від першого дня. Тож у визначений час просто сідаєте і працюєте, виробляючи звичку щоденної роботи, аж доки не досягнете першого місячного дедлайну.

4. Винагороджуйте себе, адаптовуйте план і продовжуйте

Якщо ви досягли проміжної цілі — порадуйте себе чимось приємним. Дослідження показують, що нагорода це ключовий фактор для формування звички. У нашому випадку — звички вивчати мову.

Проаналізуйте перші результати і відповідно підлаштуйте другу проміжну ціль. Чи був перший місяць занадто складним? Занадто легким? Не бійтеся зробити наступну ціль скромнішою, якщо вам важко. Це краще, ніж зламатися і зовсім опустити руки.

Тепер ви знаєте, чому новорічні плани так і залишаються не здійсненими і як це можна подолати. Озброєні цими знаннями, ви маєте всі шанси втілити свою мрію в життя.

Тож яка ваша мета на новий рік і ціль на перший місяць? Пишіть в коментарях! :)