У попередньому дописі я казав, що знову переконався у перевазі самостійних мандрівок над організованими і пообіцяв «взяти реванш». І я зробив це. Наразі це була найбільш тривала моя подорож із тих, що були організовані цілком самостійно. Крім того, вона ще й включала одразу п’ять країн!

Наприкінці грудня, збираючись поїхати на свята додому, я вирішив зробити дорогою «невеличкий» гак, щоб побачити нові міста і країни. Тому я вирушив з Варшави до Ґданська, далі в Калінінград, Вільнюс і Мінськ, а вже звідти до Києва.

Ґданськ

Приводом почати подорож саме з Ґданська, який я відвідував не так давно, був пластовий вишкіл (тренінг) з першої медичної допомоги. Оскільки я допомагав у його проведенні, то окрім можливості послухати інструктажі від професійних рятувальників, отримав безкоштовне харчування і ночівлю протягом трьох днів. Міг також отримати відшкодування вартості доїзду, але відмовився, бо все одно ж мандрую :) А крім того, не мав квитка для звітності, бо знову їхав BlaBlaCar’ом. Тож, як бачите, громадська діяльність це не тільки літні волонтерські табори, а й інші корисні бонуси протягом усього року.

Практичне заняття з перев'язування ран

Практичне заняття з перев’язування ран

Доїзд

Квитки до Калінінграду, а також до Вільна і Мінська я купив заздалегідь на сайті автобусного перевізника Ecolines. Це хороша фірма, яка забезпечує сполучення по всій Центральній Європі і не тільки. Квитки у них, чесно кажучи, не найдешевші. Зате в більшості автобусів є безкоштовний wi-fi, розетки біля кожного сидіння і деякі інші вигоди. Але для мене при виборі був важливішим розклад.

Хочу дещо порадити щодо користування Ecolines’ом. По-перше, зареєструйтеся в їхній бонусній програмі. Це просто і нічого не вимагає. Але після цього на більшість ваших поїздок будуть нараховуватися бали, які потім можна конвертувати у повністю чи частково безкоштовний квиток. На жаль, з цього правила є винятки і за свій найбільший переїзд я не отримав жодного балу.

По-друге, коли оформлюєте квиток на сайті, перевіряйте вартість у різних валютах. Вони не просто переводять її за курсом, а встановлюють зовсім різні ціни. Тому у злотих може бути суттєво дешевше, ніж у гривнях, наприклад.

Росія

russia

Коли ми під’їхали до кордону, то провідниця порадила мені ставати на початок черги, бо можуть бути ускладнення. Як виявилося, усіх громадян України посилено перевіряють на в’їзді до РФ. Зі мною розмовляв окремий офіцер, який ставив додаткові запитання: куди їду, навіщо, де ночуватиму. Потім він узяв усі мої білети, польський студентський квиток і відніс їх кудись (думаю, щоб зробити копії), але потім віддав. Коли я повернувся до автобуса, то почув як водій запитав у провідниці: «Ну что, хохла пустили?». Отак-от тепло мене прийняла тимчасово окупована Східна Пруссія.

Калінінград

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Хотілося б сказати, що це типове німецьке місто, просто заселене росіянами. Але це не так. Прикро визнавати, але Кьоніґсберґу не існує. Є лише радянський Калінінград, схожий на тисячі інших провінційних міст колишнього Союзу. Однак посеред цього океану комуністичної сірості час від часу трапляються безлюдні острівці німецької спадщини. З цієї причини досить важко скласти маршрут, який би зручно сполучав усі пам’ятки, бо вони розкидані і розділені. Подивитися є на що, чимало архітектурних цінностей останнім часом відреставрували, але інфраструктури довкола них трохи бракує.

«Умом Россию не понять»

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ця країна повна несподіванок і абсолютно незрозумілих явищ. Там неможливо будь-що передбачити, окрім того, що наступним президентом буде Путін. Наприклад, інформаційний центр для туристів спокійно може бути зачинений у робочий час і навіть не повісити оголошення про причини такої ситуації. А одна вулиця Артилерійська може простягатися на кілька кварталів як уздовж, так і впоперек, при цьому ще й не маючи жодної логіки в нумерації будинків. Через перший випадок мені довелося гуляти містом із вкрай мінімалістичною електронною картою від Lonely Planet, а через другий – блукати півгодини у пошуках будинку хостів з нулем на рахунку мобільного. Тому якщо ви їдете в Росію, готуйтеся до екстріму :)

Вільнюс, Литва

vilnius

Загальні враження дуже приємні. Відчувається, що ти у Європі. З радянського чи радше імперського спадку є лише велика кількість православних церков і поширеність російської мови. Перед цим я думав, що розмовлятиму з усіма англійською, але коли почув, що принаймні половина перехожих спілкується між собою російською, то вирішив не викаблучуватися :)

vilnius

Щоправда, через це одного разу я зіткнувся з ігноруванням від старшої пані, а іншого разу – з роздратуванням молоденької продавчині в кафе, яка просто погано знала мову. Але переважно проблем із мовним бар’єром не було. Хіба що написи повсюди тільки литовською і лише на туристичних вказівниках дублюються англійською.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Люди в Литві здалися мені відкритими і гостинними. Одна сім’я так сильно хотіла допомогти мені знайти хостел, що аж посадила мене у свою машину і підвезла. Як потім виявилося, у протилежному напрямку :) Але переконаний, що вони про це не знали і щиро хотіли зробити як краще. Зрештою, це був якраз католицький Святвечір.

vilnius

Хоча саме з цієї причини мені не вдалося знайти ночівлю через CouchSurfing (на відміну від Калінінграду й Мінська). Усі відповідали, що або їдуть з міста на Різдво, або й так приймають у себе родичів. Тож враховуйте це, плануючи свої бюджетні мандрівки на свята. Я ж поїхав навмисно саме у такі дні, бо хотів стати тим нежданим гостем, для якого на різдвяний стіл зазвичай ставлять додаткову тарілку… :)

vilnius

Старе місто у Вільні, на противагу Кьоніґсберґу, дуже компактне, а тому його зручно оглядати. Через те, що Downtown Forest Hostel & Camping, де я зупинявся (рекомендую), знаходиться неподалік, мені навіть не довелося користуватися громадським транспортом. Крім того, там у вітальні я взяв безкоштовну мапу, тому жодних проблем з «екскурсією» не було. Вільнюс – дуже гарне місто, в яке варто приїхати ще не раз.

Мінськ, Білорусь

minsk

Це була кульмінація мого пострадянського туру. Мінськ – майже заповідник комуністичної архітектури. Чимось він нагадав мені Харків. По-перше, той самий сталінський ампір, місцями розбавлений чимось сучасним. По-друге, метро з двох невеликих гілок і приблизно такий самий розмір міста. Але подивитися є на що. Це і старе місто з його храмами, і сучасна екстравагантна бібліотека, і звісно шедеври соцреалізму.

minsk

Туристична інфраструктура в місті непогана. Є чимало інформаційних стендів і більшість цікавинок знаходяться в межах пішої досяжності. Найбільша біда – майже ніде нема безкоштовного wi-fi! Навіть у Макдональдсах, які завжди здавалися мені острівцями цивілізації серед будь-якої глухомані. При цьому весь Мінськ покритий міською мережею, для доступу до якої треба купувати якісь картки.

Організаційні моменти

minsk

Щодо поїздок Білоруссю. У них дуже дешеве внутрішнє залізничне сполучення, тоді як міжнародні рейси (зокрема й автобусні) дорогі. Тому я їхав потягом з Мінська до Гомеля, а вже звідти автобусом до Києва. Так виходить набагато вигідніше. Цікава дрібничка, в білоруській залізниці постільну білизну не включають у квиток і її слід купувати безпосередньо в потязі у провідника.

minsk

Стосовно обміну валют. Оскільки в кожній з країн я був лише добу, то міняти кожного разу гроші було б украй незручно. Тому в Росії та Білорусі я знімав мінімальну суму з банкомату, а у Литві просто розплачувався всюди карткою. Готівки взагалі варто уникати і максимально її позбуватися перед виїздом з країни, бо закордоном ті рублі (або інші дрібні гроші) нічого не варті. Хоча саме через цей підхід я так і не побачив, і не взяв собі на сувенір литовські літи, а з нового року вони виходять з обігу на користь євро.

minsk

Про доїзд і ночівлю вже трохи розповідав, тому скажу ще тільки про путівники. Як завжди, я користувався електронною версією Lonely Planet, але що цікаво, це була одна книжка на всі країни. Вони мають видання «Східна Європа», яке охоплює всі Балкани, Центральну Європу (колишній соцтабір) і власне Східну (пострадянську).

Вражень багато, тому якщо я пропустив щось, що вас цікавить – питайте в коментарях, радо відповім :)