День Незалежності – найбільше національне свято у Польщі. Його відзначають 11 листопада в памʼять про цей день 1918 року. Тоді закінчилася Перша світова війна, внаслідок якої розпалися імперії, що на 123 роки стерли Польщу з мапи Європи – Німеччина, Австро-Угорщина і Росія.

У цей день влада перейшла до “начальника держави” головнокомандувача Юзефа Пілсудського. Невдовзі була створена так звана Друга Польська Республіка – Druga Rzeczpospolita Polska, оскільки вона вважалася продовженням першої Речі Посполитої XVI-XVIII століть.

У 1919-1936 відновлення незалежності святкували у Варшаві як урочистості військового характеру. Організовувалися вони, як правило, у першу неділю після 11 листопада. У 1919 році не було сприятливої ситуації, щоб відсвяткувати річницю незалежності, тому що тривали війни за межі республіки.

warta

Перший раз повністю урочисто відзначають відновлення незалежності 14 листопада 1920. У той день вшановано Юзефа Пілсудського як переможного полководця у польсько-більшовицькій війні та вручено йому маршальську булаву.

Лише у 1937 році це свято стало цивільним і загальнонаціональним, а вже за два роки почалася Друга світова і Польща знову втратила незалежність. Ані нацисти, ані комуністи, котрі прийшли до влади після війни, не дозволяли вшановувати польські національні свята.

У 80-х роках під впливом профспілкового руху “Солідарність” памʼять про цей день повернулася до суспільної свідомості. День Незалежності 11 листопада було відновлено Сеймом Польської народної республіки 1989 року під назвою Національне Свято Незалежності – Narodowe Święto Niepodległości.

Цей день є вільним від роботи. Основні урочистості за участю вищих державних органів відбуваються у Варшаві на площі маршала Юзефа Пілсудського перед Могилою невідомого солдата. Крім того, з 1989 щорічно у столиці проходить марафон – Біг незалежності, до якого можуть долучитися всі охочі.

В ньому беруть участь тисячі людей від малих дітей до осіб з інвалідністю. На початку всі учасники отримують футболки червоного або білого кольорів, формуючи таким чином велетенський живий прапор Польщі.

Крім того, з 2010 року відбувається Марш незалежності у Варшаві, котрий є найбільшою акцією польської “правиці”. Він часто супроводжується антивладними й ксенофобними гаслами та вандалізмом. Тож увечері в столиці буває неспокійно, але переважно це єдиний такий день у році, коли ультраправі мають можливість випустити пару.

marsz-niepodleglosci

Звісно, день незалежності святкує і Полонія, тобто польська діаспора в усьому світі. Щороку проходять різні концерти й інші культурні заходи. А 2016-го польське посольство у Лондоні ініціювало флешмоб, закликавши поляків за кордоном викладати у соцмережі свої фотографії з національною символікою та міткою #MyPolska.

P.S. Польська культура цікавить вас не просто з допитливості, а тому, що ваші предки були поляками? Тоді запрошую переглянути безкоштовний вебінар “Як отримати Карту поляка у 2018 році”.

І вже в новому році ви зможете скористатися всіма перевагами цього документу – від знижок на проїзд і до громадянства Польщі!