Довгенько нічого не писав, бо лише недавно повернувся з наметового табору, де був два тижні майже без інтернету. На мою думку, корисно час від часу вириватися з тенет цивілізації та відпочивати на природі (і йдеться не про пікнік вихідного дня чи готель біля моря). Хоча волонтерські табори це не обов’язково кемпінг, бувають і більш комфортні умови, тож кожен може знайти щось для себе. Так чи інакше, у цьому пості я хочу розповісти вам про свій досвід таборування та загалом про те, як можна недорого поїхати кудись (у т.ч. й закордон) на кілька тижнів, і провести канікули чи відпустку не лише приємно, а й з користю для себе та інших.

Уже шостий рік я належу до «Пласту» – Національної скаутської організації України, завдяки чому кожного літа беру участь в одному або кількох наметових таборах різного спрямування. У тому разі, якщо їхати учасником, то доводиться заплатити кількасот гривень за одно-двотижневий табір. Цього року ця суму складала приблизно 500 гривень за десять днів. Провівши цей час у місті ви б навряд витратили набагато менше, а взявши участь у такому заході можна за ті ж самі гроші здобути багато нових знань та знайомств.

Кам'янець-Подільський, табір Герць-2014

Кам’янець-Подільський, табір Герць-2014

Але набагато вигідніше їхати волонтером. Щоправда, для цього треба вже мати певну кількість навичок і трохи таланту, щоб працювати з дітьми. У «Пласті» діє принцип, за яким кошти на утримання організаторів таборів покриваються за рахунок учасників. Тут ідеться переважно про вартість харчування, оскільки проживання в наметах безкоштовне, зарплати ніякої немає і навіть вартість доїзду до місця найчастіше не компенсують. Можна сказати, робота за їжу :)

Табір Герць-2012

Табір Герць-2012

Хоча насправді, не так за їжу, як за нові враження і корисний досвід. Так, викладаючи підліткам основи козацького рукопашного бою, історії України та народних пісень (все те, що добре вмію і люблю), я безкоштовно навчився непогано їздити верхи і побував кілька разів у мальовничому Кам’янці-Подільському. Крім того, я познайомився з багатьма представниками української діаспори зі США, Бельгії, Великобританії та Грузії, а це завжди дуже цікаве спілкування. І все це лише крапля в морі можливостей, які відкриті перед молодими людьми, як ми з вами.

Photo by LUFA | plast.org.ua

Photo by LUFA | plast.org.ua

Тепер про те, що цікавить більшість – закордонні табори. Слово «табір» тут означає передусім те, що це короткостроковий проект (до одного місяця). Умови проживання бувають різні, але переважно вони передбачають ночівлю у спальниках в наметах або в будівлі і самостійне приготування їжі – продукти видаються і кожного дня призначаються чергові. Однак слід врахувати, як це не дивно, що безкоштовними бувають переважно триваліші проекти (півроку-рік), а за кількатижневі зазвичай потрібно ще заплатити вступний внесок.

Напрямки діяльності цих таборів найрізноманітніші. Це може бути навчання малозабезпечених дітей, або реставрація пам’яток архітектури, або порятунок морських черепах, абощо. Режим роботи зазвичай 5-6 годин на день, 5 днів на тиждень. Решту часу можна витратити на знайомство з країною, дозвілля з іншими волонтерами чи як завгодно інакше. На міжнародних таборах ви отримаєте неоціненну мовну практику, зможете по-справжньому заглибитися в чужу культуру, а не тільки поглянути на неї через призму екскурсовода, заслужите корисний запис у CV, а також знайдете багатьох схожих на вас друзів з усього світу!

Отож, якщо вас зацікавила така перспектива, то зверніть увагу на наступні ресурси:

  • «АльтернативаВ» – українська організація, як відправляє молодь на участь у міжнародних волонтерських таборах, семінарах та тренінгах.
  • «Спілка Форум» – українська НГО, яка практично цілком займається різними програмами міжнародних молодіжних обмінів.
  • «Волонтером у Європу. Путівник альтруїста» – дуже класна публікація (PDF-документ) про волонтерство у країнах Євросоюзу. Раджу ознайомитися!

І хоча літо вже по суті закінчилося, не засмучуйтеся – бувають і зимові проекти, а зголошення на нове літо розпочинається наприкінці лютого – на початку березня. А якщо зареєструватись одним із перших, то можна суттєво збільшити свої шанси ;)

Друзі, а ви брали колись участь у волонтерських таборах в Україні чи закордоном? Напишіть про свої враження!