Якщо ви розглядали для себе перспективу навчання у Польщі, то напевно натрапляли на оголошення у стилі: «Найкращі університети Польщі!», «100% гарантія вступу!», «Без ЗНО та іспитів!» і тому подібне. Ці компанії намагаються переконати наївних абітурієнтів і їхніх не менш наївних батьків у тому, що самостійно вступити до польського університету дуже складно, дорого і ризиковано. Натомість, якщо ви заплатите їм, скажімо, п’ять сотень євро, то вони про все потурбуються за вас і ви автоматично станете студентом, навіть не вивчаючи мову.

Так от, не ведіться. Це далеко не найкращий, з усіх боків, спосіб потрапити в університет у Польщі. Далі я розповім у чому підступ і як можна здійснити свою мрію набагато вигідніше.

«Найкращі університети Польщі»

Насправді такі фірми переважно співпрацюють із так званими «вищими школами» (szkoły wyższe). Це зазвичай приватні навчальні заклади, які за статусом є значно нижче від університетів, хоч і мають право видавати дипломи про вищу освіту. Їхні назви часто у рекламі перекладають українською, вживаючи слово «університет», але це принципово неправильно і свідчить тільки про несумлінність фірми, яка про це говорить.

Подібно до України, приватних вишів у Польщі є дуже багато, вони не мають авторитету у суспільстві та надають неякісну освіту. Поляки самі називають їх «легалізованою корупцією», тобто ти платиш і за кілька років отримуєш диплом. Знайома ситуація, чи не так? Якщо це те, що ви шукаєте, то можете віддавати свої гроші «освітнім агентствам» і вони вас прилаштують.

Якщо ж ви справді хочете навчитися чогось більшого, ніж можна отримати в Україні, і здобути диплом дійсно престижного європейського навчального закладу, не платячи при цьому зайвих грошей, то беріть ситуацію у власні руки. Передусім звертайте увагу на державні виші (uczelnie publiczne), які мають у назві слово «uniwersytet» або «politechnika», залежно від того, яка спеціальність вас цікавить.

«Без ЗНО та іспитів»

Сертифікати ЗНО справді непотрібні, бо є результатами внутрішніх національних тестів. Натомість українські документи про середню та вищу освіту (атестати, дипломи бакалаврів, магістрів тощо) за кордоном визнаються і вимагаються.

Замість іспитів у польських університетах зазвичай відбувається співбесіда, а також тест на знання мови, якщо ви не маєте окремого сертифікату. Багато де є англомовні програми навчання, але вони не бувають безкоштовними і коштують у кожному разі дорожче. Тому швидше за все, для проходження тесту і співбесіди вам доведеться підучити польську до рівня B1, у крайньому разі – A2 (у чому я можу допомогти).

«Без необхідності їздити до Польщі»

Освітні агентства лякають, що якщо ви вирішите вступати самостійно, то вам доведеться під час кампанії кілька разів з’їздити до Польщі: спершу, щоб подати документи, а потім, щоб пройти іспити. І тільки вони можуть вас від цієї необхідності (за ті ж самі гроші) позбавити. В реальності ж усе значно простіше. Більшість пристойних університетів спершу вимагає тільки скановані копії документів, які можна надіслати електронкою. І тільки після успішного вступу треба буде привезти з собою на навчання оригінали. Так само і співбесіди часто проходять через Skype. Але для надійності це все слід уточнювати у кожному конкретному виші та факультеті, що вас цікавить.

До речі, навчальний рік у Польщі починається лише 1 жовтня, а тому ви маєте більше часу на вступну кампанію. Тож є шанс встигнути навіть цього року!

«Безкоштовне навчання»

Для громадян Польщі вища освіта безкоштовна (хоча є і контрактна форма навчання), але вони не отримують загальних стипендій, як це прийнято в Україні. Там бувають тільки стипендії за видатні досягнення у науці чи спорті, а також соціальні (для інвалідів, малозабезпечених тощо). Аналогічними правами із громадянами користуються власники Карти Поляка (яку я можу допомогти вам отримати).

Решті іноземців, які хочуть навчатися безкоштовно, слід шукати спеціальні ґранти та стипендійні програми. Їхній список можна продивитися, наприклад, на сайті Study in Poland, який є одним з надійних джерел інформації на цю тему з перших рук. До речі, дві з тих програм організовує Студіум Східної Європи Варшавського університету, де я навчався :) Крім того, окремі навчальні заклади можуть мати свої власні пропозиції для іноземців, інформацію про які слід шукати на їхніх сайтах.

Може ви знаєте ще якісь програми безкоштовного навчання у Польщі для українців або маєте зауваження? Пишіть в коментарях!