Коли з’являється бажання вивчити польську мову, люди часто не знають з чого починати. За що хапатися – вчити слова чи граматику, намагатися читати тексти чи дивитися фільми? І як це все поєднати?

Перш за все, добре подумайте, де і в кого ви шукаєте поради.

На одному форумі я побачив таке питання: “Подумалося, чому би не вивчити польську? ;) Можливо, хтось би прирадив, які книжки почитати (попростіше для початку, типу польського чтива для дітей), якісь фільми абощо? Мені вистачило би й найбільш загального розмовного рівня. Дякую”.

Що відбулося? По-перше, людина сама накинула помилкові стереотипи про те, що є хорошим навчальним матеріалом для початківців (підказка – це НЕ дитячі книжки).

По-друге, одразу відгукнулося чимало людей зі щирими, але сумнівними й просто шкідливими порадами: “Які там книжки? Краще просто граматику почитати” або “Головне – запам’ятати, що голосні А і Е зі “значком” вимовляються інакше. Здається “-он” і “-Єн”, якщо я не помиляюсь. Якщо помиляюсь – хай мене виправлять” (помиляється, а ніхто потім так і не виправив). І тому подібне.

Аби вберегтися від такої ситуації, звертайтеся по допомогу до експертів. Дозвольте мені поділитися своїм досвідом вивчення та викладання мов. Пропоную вам покрокову інструкцію, щоб почати вивчення польської мови й не закинути її через тиждень.

Крок 1. Визначтеся з метою і цілями

Навіщо вам польська мова? Від відповіді на це питання насправді багато залежить. Мотивації “чому б ні” зазвичай надовго не вистачає.

Чітко зрозумійте свою мету, намагаючись копнути якомога глибше. Скажімо “отримати Карту поляка” або “вступити в польський університет” саме по собі не є метою. Це засоби для досягнення чогось більшого – отримання кращої освіти, кращої роботи, кращого рівня життя і так далі.

Зафіксуйте цю мету, це велике ЧОМУ десь письмово, а нижче зробіть список із принаймні десяти цілей. Для вивчення мови цілями є ситуації, де ви будете цю мову застосовувати. Саме тут можна написати “пройти співбесіду з консулом”, “скласти вступні іспити”, “провести ділові переговори з польськими партнерами” або “замовити вечерю в польському ресторані” тощо.

Крок 2. Зрозумійте, які знання і навички вам потрібні

Маючи перед собою список цілей, ви зможете зрозуміти, що саме вам потрібно вчити, які навички тренувати й до якого рівня. Погодьтеся, що цілі “прочитати найвідоміші твори Адама Міцкевича в оригіналі”, “поїхати у відпустку до Польщі” та “влаштуватися на роботу в польську юридичну фірму” вимагають зовсім різної підготовки.

Є чотири основні мовні навички – читання, письмо, слухання і говоріння. Хороші традиційні курси намагаються розвивати їх паралельно. Але у вашій ситуації вони можуть бути потрібні не всі! Для когось важливіші активні навички, для когось пасивні, для одних усні, для інших письмові.

Те саме стосується й лексики, тобто слів і висловів. Бо немає сенсу проходити підручник “від а до я”, вивчаючи теми про сім’ю, кухню, природу, медицину, спорт, традиції та все на світі, якщо ваша ціль – влаштуватися бухгалтером у польську фірму. Звісно, корисно для загального розвитку орієнтуватися в усьому по трохи, але це можна зробити пізніше.

Якщо ви маєте свободу вибору, а не обмежені програмою курсів, то можете зосередитися на тій сфері, котра потрібна саме вам. Тоді не розпорошуючи зусилля на зайве, ви набагато швидше досягнете потрібних результатів.

Крок 3. Виберіть відповідний спосіб навчання

Коли час не підганяє і ви можете “грати в довгу”, то найкраще починати з розвитку пасивних навичок, тобто слухання і читання. Адже неможливо видобути мову з себе (=щось сказати чи написати), якщо перед цим її туди не покласти у достатній кількості.

Для цього я раджу сайт і програму LingQ. Там є ціла бібліотека текстів польською мовою разом з озвученням. Коли ви читаєте їх, то можете легко перевірити переклад невідомих слів і виразів. Також ви бачите багато різної статистики свого навчання, що мотивує і допомагає потім обирати тексти потрібного рівня.

Коли ж часу мало і мова треба “на вчора”, то потрібен більш інтенсивний курс. Очевидно, не йдеться про курси в традиційних мовних школах, котрі тривають по півроку й не враховують ваші потреби. Приватні заняття можуть бути дорогими та часозатратними й часто зводяться до тієї ж роботи з підручником на всі випадки життя.

Зайнятим людям найкраще підійде аудіокурс, котрий можна завантажити собі на смартфон і слухати в кожну вільну хвилину – по дорозі на роботу і назад, під час обідньої перерви або інших механічних справ. Важливо, щоб це в жодному разі не був один із популярних “розмовників для виживання”, де вас змушують тупо завчати й повторювати типові фрази.

Прикладом курсу, котрий використовує природні (тобто дружні до мозку й ефективні) методи навчання є аудіокурс польської мови для початківців “Polski Start”. Він дає інтуїтивне відчуття мови й уміння висловлювати свої власні думки та розуміти співрозмовника всього за дванадцять занять протягом чотирьох тижнів.

Це один з найкращих способів створити необхідну початкову базу у короткий термін, щоб потім продовжувати самостійно освоювати мову на практиці, а не впадати в залежність від репетиторів.

Приєднуйтеся до найближчого потоку, котрий рушає вже зовсім скоро: клацніть тут, щоб дати стрімкий старт вивченню польської мови